Pravilo 14 – Postupci u vezi sa lopticom; označavanje njenog položaja; podizanje i čišćenje; ponovno polaganje na mesto; ispuštanje u područje olakšice; igranje sa pogrešnog mesta objašnjava kada i kako igrač može označiti mesto na kome se loptica umirila i podići i očistiti lopticu i kako da vrati lopticu u igru tako da se lopticom igra sa pravog mesta.
Greška u ovim postupcima može se ispraviti bez kazne pre nego što se igra lopticom, ali igrač se kažnjava ako igra lopticom sa pogrešnog mesta.
Ovo pravilo primenjuje se na namerno „podizanje” igračeve umirene loptice, što obuhvata podizanje loptice rukom, njeno okretanje ili njeno namerno pomeranje sa njenog mesta.
14.1a Položaj loptice koja se namerava podići i ponovo položiti mora se označiti
Pre podizanja loptice po pravilu koje zahteva njeno ponovno polaganje na njeno prvobitno mesto, igrač mora označiti mesto, što znači da:
Ako je položaj označen označivačem položaja loptice, po ponovnom polaganju loptice igrač mora ukloniti označivač položaja loptice pre izvođenja udarca.
Ako igrač podiže lopticu a da nije označio njen položaj, označio je njen položaj na pogrešan način ili ako izvodi udarac a označivač položaja loptice je ostao na tlu, igrač se kažnjava jednim kaznenim udarcem.
Ako višestruko kršenje pravila proističe iz jednog delovanja ili iz povezanih delovanja, pogledajte Pravilo 1.3c(4).
Kada je loptica podignuta da bi se uzela olakšica po pravilu, od igrača se ne zahteva da označi položaj loptice pre njenog podizanja.
14.1b Ko može podići lopticu
Igračevu lopticu po pravilima može podići jedino:
Izuzetak – Kedi može podići igračevu lopticu na grinu bez ovlašćivanja: kada je igračeva loptica na grinu, njegov kedi je može podići a da ga igrač ne ovlasti za to.
Ako kedi podigne lopticu bez ovlašćavanja kada je ona bilo gde van grina, igrač se kažnjava jednim kaznenim udarcem (pogledajte Pravilo 9.4).
14.1c Čišćenje podignute loptice
Loptica podignuta sa grina uvek se može očistiti (pogledajte Pravilo 13.1b).
Loptica podignuta sa bilo kog drugog mesta može se uvek očistiti izuzev kada je podignuta:
Ako igrač očisti podignutu lopticu kada to nije dozvoljeno, kažnjava se jednim kaznenim udarcem.
Ako višestruko kršenje pravila proističe iz jednog delovanja ili iz povezanih delovanja, pogledajte Pravilo 1.3c(4).
Pogledajte pravila 22.2 (u igri učetvoro, svaki partner može delovati za stranu i delovanje partnera tretira se kao delovanje igrača), 23.5 ( u igri sa četiri loptice, bilo koji partner može delovati za stranu i delovanje partnera u vezi sa igračevom lopticom ili opremom tretira se kao delovanje igrača).
Ovo pravilo se primenjuje uvek kada se loptica podigne ili pomeri i pravilo zahteva da se loptica ponovo položi na mesto.
14.2a Mora se koristiti prvobitna loptica
Kada se loptica ponovo polaže, mora se koristiti prvobitna loptica.
Izuzetak – Druga loptica se može koristiti:
14.2b Ko mora ponovo položiti lopticu i kako se ona mora ponovo položiti
(1) Ko može ponovo položiti lopticu
igračevu lopticu po pravilima mora ponovo položiti samo:
Ako igrač odigra lopticom koju je ponovo položio neko ko to ne sme učiniti, igrač se kažnjava jednim kaznenim udarcem.
(2) Kako se loptica mora ponovo položiti.
Loptica se mora ponovo položiti tako da se postavi na tlo na traženo mesto i njenim puštanjem da ostane na tom mestu.
Ako igrač igra lopticom koja je ponovo položena na pogrešan način ali na traženo mesto, igrač se kažnjava jednim kaznenim udarcem.
14.2c Mesto na koje se loptica ponovo polaže
Loptica se mora ponovo položiti na svoje prvobitno mesto (koje, ako nije poznato, mora biti procenjeno), izuzev kada se loptica mora ponovo položiti na neko drugo mesto po pravilima 14.2d(2) i 14.2e.
Ako se loptica umirila na bilo kojoj nepokretnoj zapreci, sastavnom objektu, objektu koji označava granicu igrališta ili rastućem ili prikačenom prirodnom objektu, ispod bilo kog takvog objekta ili uz bilo koji takav objekat:
Ako je uklonjen bilo koji neučvršćeni predmet da bi se loptica podigla ili pomerila pre nego što je ponovo položena, on se ne mora vratiti na mesto.
Za ograničenja u pogledu pomeranja neučvršćenih predmeta pre ponovnog polaganja podignute ili pomerene loptice, pogledajte Pravilo 15.1a, Izuzetak 1.
14.2d Gde ponovo položiti lopticu kada je promenjen njen prvobitni položaj
Ako je promenjen položaj podignute ili pomerene loptice koja se mora ponovo položiti, igrač mora ponovo položtit tu lopticu na ovaj način:
(1) Loptica u pesku.
Kada je loptica bila u pesku, bez obzira na to da li je to u bankeru ili negde drugo na igralištu:
Ukoliko igrač, kršeći ovo pravilo, propusti da ponovo napravi položaj loptice kao što je bio prvobitni, igrao je sa pogrešnog mesta.
(2) Loptica je bilo gde, ali nije u pesku.
Kada je loptica bilo gde drugo osim u pesku, igrač mora ponovo položiti lopticu postavljajući je na najbliže mesto u položaj najsličniji prvobitnom položaju koji je:
Ako igrač zna da je prvobitni položaj promenjen, ali ne zna gde je taj položaj bio, igrač mora proceniti prvobitni položaj i ponovo položiti lopticu po (1) ili (2).
Izuzetak – Za položaje koji su promenjeni dok je igra bila zaustavljena i loptica podignuta, pogledajte Pravilo 5.7d.
14.2e Šta činiti ako ponovo položena loptica ne ostaje na prvobitnom mestu
Ako igrač pokušava da ponovo položi lopticu ali ona ne ostaje na svom prvobitnom mestu, igrač mora pokušati i drugi put.
Ako loptica opet ne ostaje na tom mestu, igrač mora ponovo položiti lopticu postavljajući je na najbliže mesto na kojem će loptica ostati u mirovanju, ali u okviru ovih granica u zavisnosti od toga gde je prvobitno mesto:
Kazna za igranje nekorektno zamenjenom lopticom ili lopticom sa pogrešnog mesta tako da se krši Pravilo 14.2: opšta kazna po Pravilu 6.3b ili 14.7a.
Ako višestruko kršenje pravila proističe iz jednog delovanja ili iz povezanih delovanja, pogledajte Pravilo 1.3c(4).
Pogledajte pravila 22.2 (u igri učetvoro, svaki partner može delovati za stranu i delovanje partnera tretira se kao delovanje igrača), 23.5 ( u igri sa četiri loptice, bilo koji partner može delovati za stranu i delovanje partnera u vezi sa igračevom lopticom ili opremom tretira se kao delovanje igrača).
Ovo pravilo primenjuje se uvek kada igrač mora ispustiti lopticu pri uzimanju olakšice po nekom pravilu, što obuhvata i situaciju kada igrač mora dovršiti uzimanje olakšice postavljanjem loptice po Pravilu 14.3c(2).
Za situaciju u kojoj igrač poboljšava područje olakšice pre ispuštanja loptice ili pri ispuštanju loptice, pogledajte Pravilo 8.1.
14.3a Može se koristiti prvobitna ili druga loptica
Igrač može koristiti prvobitnu ili drugu lopticu.
Ovo znači da igrač može koristiti bilo koju lopticu svaki put kada ispušta ili postavlja lopticu po ovom pravilu.
14.3b Loptica se mora ispustiti na pravi način
Igrač mora ispustiti lopticu na pravi način, što znači da moraju biti ispunjena sledeća tri zahteva:
(1) Lopticu mora ispustiti igrač.
Samo igrač može ispustiti lopticu. To ne može učiniti ni igračev kedi ni bilo ko drugi.
(2) Loptica se mora ispustiti pravo nadole sa visine kolena a da ne dodirne igrača ili opremu.
Igrač mora ispustiti lopticu iz položaja u visini kolena tako da loptica:
Termin „visina kolena” znači visinu igračevog kolena kada stoji uspravno.
(3) Loptica mora biti ispuštena u područje olakšice.
Loptica se mora ispustiti u područje olakšice. Kada ispušta lopticu, igrač može stajati bilo unutar ili van područja olakšice.
Kada se loptica ispušta na pogrešan način tako što se krši jedno ili više od gornja tri zahteva:
Ako igrač ne ispusti lopticu ponovo i umesto toga izvede udarac u lopticu sa mesta na kome se ona umirila po ispuštanju na pogrešan način:
14.3c Loptica ispuštena na pravi način mora da se umiri u području olakšice
Ovo pravilo primenjuje se samo kada je loptica ispuštena na pravi način po Pravilu 14.3b.
(1) Igrač je dovršio uzimanje olakšice kada se loptica ispuštena na pravi način umiri u području olakšice.
Loptica mora da se umiri u području olakšice.
Nije važno da li loptica, po udaranju o zemlju, dodirne bilo koju osobu, opremu ili drugi spoljašnji faktor pre nego što se umiri:
U bilo kom od ova dva slučaja, nema kazne za bilo kog igrača ako loptica ispuštena na pravi način slučajno udari bilo koju osobu, opremu ili drugi spoljašnji faktor pre nego što se umiri.
Izuzetak – Kada lopticu ispuštenu na pravi način bilo koja osoba namerno preusmeri ili zaustavi: Da biste ustanovili šta valja učiniti kada ispuštenu lopticu pre nego što se umiri bilo koja osoba namerno preusmeri ili zaustavi, pogledajte Pravilo 14.3d.
(2) Šta učiniti kada se loptica ispuštena na pravi način umiri van područja olakšice.
Ako se loptica umiri van područja olakšice, igrač mora po drugi put ispustiti lopticu na pravi način.
Ako se i tada loptica umiri van područja olakšice, igrač onda mora završiti uzimanje olakšice postavljanjem loptice po postupku za ponovno polaganje loptice iz pravila 14.2b(2) i 14.2e:
14.3d Šta činiti kada neka osoba lopticu ispuštenu na pravi način namerno preusmeri ili zaustavi
Radi korišćenja u ovom pravilu, ispuštena loptica je „namerno preusmerena ili zaustavljena”:
Kada bilo koja osoba lopticu ispuštenu na pravi način namerno preusmeri ili zaustavi pre nego što se loptica umiri (bilo u području olakšice ili van njega):
Izuzetak – Kada ne postoje opravdane mogućnosti da će se loptica umiriti u području olakšice: Ako je loptica ispuštena na pravi način namerno preusmerena ili zaustavljena (bez obzira na to da li u području olakšice ili van njega) kada ne postoje opravdane mogućnosti da će se ona umiriti u području olakšice:
Kazna za igranje lopticom sa pogrešnog mesta ili za igranje lopticom koja je postavljena umesto da bude ispuštena, a što je kršenje Pravila 14.3: opšta kazna po Pravilu 14.7a.
Ako višestruko kršenje pravila proističe iz jednog delovanja ili iz povezanih delovanja, pogledajte Pravilo 1.3c(4).
Pogledajte pravila 22.2 (u igri učetvoro, svaki partner može delovati za stranu i delovanje partnera tretira se kao delovanje igrača) i 23.5 ( u igri sa četiri loptice, bilo koji partner može delovati za stranu i delovanje partnera u vezi sa igračevom lopticom ili opremom tretira se kao delovanje igrača).
Kada se igračeva loptica u igri podigne sa igališta ili izgubi ili je u autu, ona više nije u igri.
Igrač ima ponovo lopticu u igri jedino:
Ako igrač vrati lopticu na igralište na bilo koji način sa namerom da ona bude u igri, loptica je u igri čak iako je:
Ponovo položena loptica je u igri čak i ako označivač njenog položaja nije uklonjen.
14.5a Igrač može podići lopticu da bi ispravio grešku pre nego što igra njom
Kada je igrač prvobitnu lopticu zamenio drugom kada to nije dozvoljeno po pravilima ili kada je igračeva loptica u igri ponovo položena, ispuštena ili postavljena (1) na pogrešno mesto ili se umirila na pogrešnom mestu, (2) na pogrešan način ili (3) primenom postupka koji nije primenjiv:
14.5b Kada igrač može primeniti drugo pravilo ili opciju za olakšicu pri ispravljanju greške u uzimanju olakšice
Pri ispravljanju greške u uzimanju olakšice, to da li igrač mora primeniti isto pravilo ili opciju olakšice koju je prvobitno primenio ili može primeniti neko drugo pravilo ili drugu opciju olakšice zavisi od prirode greške:
(1) Kada je loptica vraćena u igru po pravilu koje nije primenjivo.
(2) Kada je loptica vraćena u igru po primenjivom pravilu, ali je ispuštena ili postavljena na progrešno mesto.
(3) Kada je loptica vraćena u igru po primenjivom pravilu i ispuštena je ili postavljena na pravo mesto, ali se po pravilu zahteva da se loptica ponovo ispusti ili postavi.
14.5c Nema kazni za lopticu podignutu da bi se ispravila greška
Kada je loptica podignuta po Pravilu 14.5a da bi se ispravila greška:
Ovo pravilo primenjuje se kada se od igrača zahteva ili mu se dozvoljava po pravilima da izvede sledeći udarac sa mesta sa kojeg je izveo prethodni udarac (to jest, kada uzima olakšicu udarac-i-udaljenost, ili kada ponovo igra posle udarca koji je poništen ili se ne računa iz nekog drugog razloga).
14.6a Prethodni udarac je izveden sa polazišta
Prvobitnom lopticom ili drugom lopticom mora se igrati sa bilo kog mesta unutar polazišta (i loptica se može postaviti na ti) po Pravilu 6.2b.
14.6b Prethodni udarac je izveden iz opšteg područja, područja kažnjavanja ili bankera
Prvobitna loptica ili druga loptica mora se ispustiti u ovo područje olakšice (pogledajte Pravilo 14.3):
14.6c Prethodni udarac je izveden sa grina
Prvobitna ili druga loptica mora se postaviti na mesto sa kojeg je izveden prethodni udarac (koje se, ako nije poznato, mora proceniti) (pogledajte Pravilo 14.2), po postupcima ponovnog polaganja loptice datim u pravilima 14.2b(2) i 14.2e.
Kazna za igranje lopticom sa pogrešnog mesta kršeći Pravilo 14.6: opšta kazna po Pravilu 14.7a.
Ako višestruko kršenje pravila proističe iz jednog delovanja ili iz povezanih delovanja, pogledajte Pravilo 1.3c(4).
14.7a Mesto sa kojeg se lopticom mora igrati
Posle počinjanja igre na rupi:
Kazna za igranje lopticom sa pogrešnog mesta kršeći Pravilo 14.7a: opšta kazna.
Ako višestruko kršenje pravila proističe iz jednog delovanja ili iz povezanih delovanja, pogledajte Pravilo 1.3c(4).
14.7b Kako završiti igru na rupi posle igranja sa pogrešnog mesta u strouk-igri
(1) Igrač mora da odluči da li će završiti igru na rupi lopticom kojom je igrao sa pogrešnog mesta ili će ispraviti gešku igranjem sa pravog mesta.
Šta igrač čini sledeće, zavisi od toga da li je to bilo ozbiljno kršenje – to jest, da li je igrač ostvario značajnu prednost igrajući sa pogrešnog mesta:
(2) Igrač koji pokušava da ispravi grešku mora o tome izvestiti Takmičarsku komisiju.
Ako igrač pokušava da ispravi grešku pod (1) igrajući lopticom sa pravog mesta:
Ako igrač ne izvesti Takmičarsku komisiju o činjenicama u vezi s tim, on se diskvalifikuje.
(3) Kada je igrač pokušao da ispravi grešku, Takmičarska komisija će doneti odluku o igračevom rezultatu za rupu.
Igračev rezultat za rupu zavisi od toga da li Takmičarska komisija odluči da je bilo ozbiljno kršenje pri igranju prvobitnom lopticom s pogešnog mesta: