Pravilo 17 je posebno pravilo za područja kažnjavanja – područja sa nekom kolličinom vode ili druga područja koja je definisala Takmičarska komisija i u kojima se loptica često gubi ili iz kojih se njome ne može igrati. Uz kaznu od jednog udarca, igrači mogu koristiti posebne opcije olakšica da bi igrali lopticom van područja kažnjavanja.
Područja kažnjavanja se definišu kao crvena ili žuta područja. Ovo utiče na igračeve opcije olakšica (pogledajte Pravilo 17.1d).
Igrač može stajati u području kažnjavanja da bi igrao lopticom koja je van područja kažnjavanja, pa i pošto je uzeo olakšicu zbog područja kažnjavanja.
17.1a Kada je loptica u području kažnjavanja
Loptica je u području kažnjavanja kada bilo koji deo loptice:
Za situaciju u kojoj je deo loptice u području kažnjavanja a deo u nekom drugom području igrališta, pogledajte Pravilo 2.2c.
17.1b Igrač može igrati lopticom iz položaja u kome se zatekla ili uzeti olakšicu sa kaznom
Igrač može:
Izuzetak – Olakšica se mora uzeti zbog smetnje usled zone neigranja u području kažnjavanja (pogledajte Pravilo 17.1e).
17.1c Olakšica za lopticu koja nije pronađena ali se smatra da je u području kažnjavanja
Ako igračeva loptica nije pronađena a poznato je ili gotovo sigurno da se loptica umirila u području kažnjavanja:
Ali ako nije poznato ili gotovo sigurno da se loptica zaustavila u području kažnjavanja te je loptica izgubljena, igrač mora uzeti olakšicu udarac-i-udaljenost po Pravilu 18.2.
17.1d Olakšica za lopticu u području kažnjavanja
Ako je igračeva loptica u području kažnjavanja, što obuhvata i situaciju u kojoj je poznato ili gotovo sigurno da je loptica u području kažnjavanja iako nije pronađena, igrač ima sledeće opcije olakšice, svaku uz jedan kazneni udarac:
(1) Olakšica udarac-i-udaljenost. Igrač može igrati prvobitnom ili drugom lopticom s mesta sa kojeg je izveden prethodni udarac (pogledajte Pravilo 14.6).
(2) Olakšica unazad-po-liniji. Igrač može ispustiti prvobitnu ili drugu lopticu (pogledajte Pravilo 14.3) u područje olakšice zasnovano na referentnoj liniji koja se proteže pravo unazad od rupe kroz procenjenu tačku u kojoj je prvobitna loptica prešla granicu područja kažnjavanja:
Ograničenja u pogledu položaja područja olakšice:
(3) Olakšica sa strane (samo za crvena područja kažnjavanja). Kada je loptica poslednji put prešla granicu crvenog područja kažnjavanja, igrač može ispuštati prvobitnu ili drugu lopticu u ovo područje olakšice sa strane (pogledajte Pravilo 14.3):
Pogledajte Postupke Takmičarske komisije, deo 8; Model lokalnog pravila B-2 (Takmičarska komisija može usvojiti lokalno pravilo kojim dozvoljava olakšicu sa strane na suprotnoj strani crvenog područja kažnjavanja na istom rastojanju od rupe).
17.1e Mora se uzeti olakšica zbog smetnje od zone neigranja u području kažnjavanja
U svakoj od sledećih situacija, igrač ne sme igrati lopticom iz položaja u kome je zatečena:
(1) Kada je loptica u zoni neigranja u području kažnjavanja. Igrač mora uzeti olakšicu sa kaznom po Pravilu 17.1d ili 17.2.
(2) Kada zona neigranja na igralištu ometa stav ili sving u području kažnjavanja. Ako je loptica igrača u području kažnjavanja, a van je zone neigranja ali zona neigranja (bez obzira na to da li je u delu nenormalnog stanja igrališta ili u području kažnjavanja) ometa područje nameravanog stava igrača ili područje njegovog nameravanog svinga, igrač mora:
Ali nema olakšice bez kazne zbog smetnji od zone neigranja pod (2):
Da biste ustanovili šta valja činiti kada postoji smetnja od zone neigranja za lopticu koja je bilo gde sem u području kažnjavanja, pogledajte Pravilo 16.1f.
Kazna za igranje lopticom sa pogrešnog mesta pri čemu se krši Pravilo 17.1: opšta kazna po Pravilu 14.7a.
17.2a Kada se loptica kojom je igrano iz područja kažnjavanja umiri u nekom drugom području kažnjavanja
Ako se loptica kojom je igrano iz područja kažnjavanja umiri u istom ili u nekom drugom području kažnjavanja, igrač može igrati lopticom iz položaja u kome se zatekla (pogledajte Pravilo 17.1b).
Ili, uz jedan kazneni udarac, igrač može uzeti olakšicu sa sledećim opcijama:
(1) Uobičajene opcije za olakšicu. Igrač može uzeti olakšicu udarac-i-udaljenost po Pravilu 17.1d(1), olakšicu unazad-po-liniji po Pravilu 17.1d(2) ili, za crveno područje kažnjavanja, olakšicu sa strane po Pravilu 17.1d(3).
Po Pravilu 17.1d(2) ili (3), procenjena tačka koja se koristi za određivanje područja olakšice jeste tačka u kojoj je loptica poslednji put prešla granicu područja kažnjavanja u kome loptica sada leži.
Ako igrač uzima olakšicu udarac-i-udaljenost tako što ispušta lopticu u području kažnjavanja (pogledajte Pravilo 14.6) a potom odlučuje da ne igra ispuštenom lopticom s mesta na kom se umirila:
(2) Dodatna opcija za olakšicu: igranje s mesta sa kojeg je izveden poslednji udarac van područja kažnjavanja. Umesto da koristi jednu od uobičajenih opcija za olakšicu navedenih u (1), igrač može izabrati da igra prvobitnom ili drugom lopticom s mesta sa kojeg je izveo poslednji udarac izvan područja kažnjavanja (pogledajte Pravilo 14.6).
17.2b Kada je loptica kojom je igrano iz područja kažnjavanja izgubljena, u autu ili neigriva van područja kažnjavanja
Po igranju lopticom iz područja kažnjavanja, od igrača se može ponekad zahtevati da izabere olakšicu udarac-i-udaljenost jer je prvobitna loptica:
Ako igrač uzima olakšicu udarac-i-udaljenost tako što ispušta lopticu u području kažnjavanja (pogledajte Pravilo 14.6) a potom odlučuje da ne igra ispuštenom lopticom s mesta na kome se ona umirila:
Igrač može direktno uzeti ovakvu olakšicu van područja kažnjavanja a da prvo ne ispušta lopticu u području kažnjavanja, ali se i dalja kažnjava sa ukupno dva kaznena udarca.
Kazna za igranje lopticom s pogrešnog mesta kršenjem Pravila 17.2: opšta kazna po pravilu 14.7a.
Kada je loptica igrača u području kažnjavanja, nema olakšica za:
Jedina opcija koja je na raspolaganju igraču jeste da uzme olakšicu sa kaznom po Pravilu 17.
Ali kada prisustvo opasne životinje ometa igranje lopticom iz područja kažnjavanja, igrač može uzeti ili olakšicu bez kazne u području kažnjavanja ili olakšicu sa kaznom van područja kažnjavanja (pogledajte Pravilo 16.2b[2]).