Pravilo 20 – Rešavanje problema u vezi s pravilima tokom igranja kruga; sudijska odluka i odluka Takmičarske komisije bavi se onim što igrač treba da učini kada ima pitanja u vezi s pravilima tokom igranja kruga, što obuhvata i postupke (različite u meč-pleju i u strouk-igri) koji dozvoljavaju igraču da zaštiti pravo na dobijanje odluke kasnije.
Pravilo se takođe bavi ulogom sudija koje su ovlašćene da donose odluke u vezi s činjenicama i da primenjuju pravila. Odluke sudije ili Takmičarske komisije obavezujuće su za sve igrače.
20.1a Igrači moraju izbegavati neopravdano kašnjenje
Igrači ne smeju neopravdano kasniti s igrom kada traže pomoć u vezi s pravilima tokom igranja kruga:
20.1b Problemi u vezi s pravilima u meč-pleju
(1) Odlučivanje o problemima dogovorom.
Tokom igranja kruga, igrači u meču mogu se dogovoriti kako da reše problem u vezi s pravilima:
U odsustvu sudije, ako se igrači ne dogovore ili ako postoji sumnja u to kako primeniti pravila, bilo koji od igrača može zahtevati donošenje odluke po Pravilu 20.1b(2).
(2) Zahtev za odlučivanje podnet pre nego što je rezultat meča proglašen konačnim.
Kada igrač želi da sudija ili Takmičarska komisija odluči o primeni pravila na njegovu sopstvenu igru ili na igru protivnika, igrač može podneti zahtev za odlučivanje.
Ako sudija nije dostupan ili Takmičarska komisija nije dostupna u prihvatljivom vremenu, igrač može podneti zahtev za odlučivanje obaveštavajući protivnika da će kasnije tražiti odlučivanje kada sudija postane dostupan ili kadaTakmičarska komisija postane dostupna.
Ako igrač podnese zahtev za odlučivanje pre nego što je rezultat meča proglašen konačnim:
Ako igrač zahteva odlučivanje o igri na nekoj ranijoj rupi, odluka će se doneti ako su primenjena sva tri sledeća uslova:
(3) Zahtev za odlučivanje je podnet pošto je rezultat meča postao konačan.
Kada igrač podnese zahtev za odlučivanje pošto je rezultat meča postao konačan:
(4) Nije dozvoljeno igrati dvema lopticama.
Igraču koji nije siguran u pravi postupak u meču ne dozvoljava se da igra na rupi dvema lopticama. Ovaj postupak primenjuje se samo u strouk-igri (pogledajte Pravilo 20.1c).
(1) Nije dozvoljeno odlučivati o problemima u vezi s pravilima dogovorom.
Ako sudija nije raspoloživ ili Takmičarska komisija nije raspoloživa u nekom prihvatljivom vremenu radi pomoći u vezi sa nekim problemom u primeni pravila:
(2) Igrači treba da štite druge igrače na takmičenju.
Radi zaštite interesa svih drugih igrača:
Ako igrač propusti da učini tako, Takmičarska komisija može diskvalifikovati igrača po Pravilu 1.2a ako odluči da je ovo ozbiljno nedozvoljeno ponašanje suprotno duhu igre.
(3) Igranje dvema lopticama kada je neizvesno šta treba činiti.
Igrač koji je nesiguran u to koji je pravi postupak tokom igranja na rupi može završiti igru na rupi igrajući dvema lopticama bez kazne:
Druga loptica kojom je igrano po ovom pravilu nije isto što i provizorna loptica po Pravilu 18.3.
(4) Odluka Takmičarske komisije u vezi s rezultatom na rupi.
Kada igrač igra dvema lopticama po (3), Takmičarska komisija će odlučiti koji je igračev rezultat na rupi na sledeći način:
„Pravila dozvoljavaju postupak primenjen” znači da je ili: (a) igrano prvobitnom lopticom iz položaja u kome je zatečena, a sa tog položaja je dozvoljeno igrati, ili je (b) loptica kojom je igrano uvedena u igru po ispravnom postupku, na ispravan način i na pravom mestu po pravilima.
20.2a Odlučivanje sudije
Sudija je službeno lice koje je imenovala Takmičarska komisija da odlučuje o problemima u vezi s činjenicama i da primenjuje pravila.
Sudijine odluke u vezi sa činjenicama ili o primeni pravila igrač mora primeniti.
Pogledajte Postupke Takmičarske komisije, u delu 6C (u kome se objašnjava opseg sudijskog punomoćja).
20.2b Odlučivanje Takmičarske komisije
Kada nema sudije koji bi odlučio ili kada sudija uputi odluku Takmičarskoj komisiji:
Ako Takmičarska komisija ne može doneti odluku, ona može razmatrani problem uputiti Komisiji za pravila golfa (The Rules of Golf Committee) pri R&A, čija odluka je konačna.
20.2c Primena standarda „golo oko” pri korišćenju video-dokaza
Kada Takmičarska komisija razmatra činjenične probleme pri odlučivanju, korišćenje video-dokaza je ograničeno standardom ,,golo oko”:
20.2d Kada će se ispraviti pogrešna odluka
Ako se kasnije ustanovi da je odluka sudije ili Takmičarske komisije bila pogrešna:
Ako igrač deluje tako da krši pravilo na osnovu opravdanog nerazumevanja sudijinih ili instrukcija Takmičarske komisije tokom igranja kruga ili dok je igra zaustavljena po Pravilu 5.7a (na primer, dižući lopticu u igri kada to nije dozvoljeno po pravilima), nema kazne, a instrukcija se tretira kao pogrešno odlučivanje.
Pogledajte Postupke Takmičarske komisije, u delu 6C (šta treba da čini Takmičarska komisija kada je doneta pogrešna odluka).
20.2e Diskvalifikovanje igrača pošto je rezultat meča ili takmičenja proglašen konačnim
(1) Meč-plej
Ne postoji vremensko ograničenje za diskvalifikovanje igrača po Pravilu 1.2 (ozbiljno loše ponašanje) ili po Pravilu 1.3b(1) (namerno zanemarivanje znanog kršenja ili kazne, ili dogovaranje s drugim igračem da se zanemari bilo koje pravilo ili kazna za koju oni znaju da se primenjuje).
Ovo se može učiniti čak i kada je rezultat meča proglašen konačnim (pogledajte Pravilo 3.2a[5]).
Za situaciju u kojoj Takmičarska komisija odlučuje u vezi sa zahtevom podnetim pošto su rezultati meča proglašeni konačnim, pogledajte Pravilo 20.1b(3).
(2) Strouk-igra
Obično, kazna se ne sme dodavati ili ispravljati pošto je takmičenje u strouk-igri završeno, što znači:
Ali igrač mora biti diskvalifikovan čak i kada je takmičenje završeno:
Takmičarska komisija može takođe diskvalifikovati igrača po Pravilu 1.2. (ozbiljno loše ponašanje) po završetku takmičenja.
O bilo kojoj situaciji koja nije obuhvaćena pravilima treba da odluči Takmičarska komisija: