Igra nalik golfu razvijala se u Holandiji, Škotskoj, a prema nekim ranijim izveštajima i u zemljama kontinenatlane Evrope. Moderni golf se razvio u Škotskoj od srednjeg vieka nadalje. Krajem 19. veka stiče međunarodnu popularnost u ostatku Ujedinjenog kraljevstva a zatim i u Britanskom carstvu. Igra nije našla međunarodnu popularnost sve do kraja 19. veka, kada se proširila na ostatak Ujedinjenog Kraljevstva, a zatim na Britansko carstvo i Sjedinjene Države. Glasnogovornik Kraljevskog i Drevnog Golf kluba St. Andrews, jedne od najstarijih škotskih golf organizacija, rekao je: “Igre štapa i lopte postoje već stolećima, ali golf kao što znamo danas, koji se igra na 18 rupa, očigledno je nastao u Škotskoj“. Reč golf, ili u škotskom gowf, smatra se zamenom holandske reči “colf” ili “colve” što znači štap.
Golf - Olimpijski sport
Golf se prvi put pojavio na Olimpijskim igrama u Parizu 1900. godine kada je na turniru učestvovalo 22 takmičara – 12 muškaraca i 10 žena. Turnir 1904. godine održan je u St Louis-u, Missouri i imao je 77 golfera – svih muškaraca. Golf nije bio uključen u buduće Olimpijske igre, sve do posle više od jednog veka, kada je ponovo primljen u Olimpijski program na 121. sednici MOK-a u Kopenhagenu 2009. godine.
Posle odsustva od 112 godina, otvaranje turnira na Olimpijskom golu je održano u 07.30 časova u četvrtak, 11. avgusta 2016. godine, na Golf terenu Reserva da Marapendi u Rio de Janeiru.Golf će se ponovo igrati na Igrama u Tokiju 2020, Parizu 2024 i Los Anđelesu 2028.
Evropska golf asocijacija (European Golf Association) osnovana je 20. novembra 1937. godine, kada su se predstavnici golf saveza evropskih zemalja: Austrija, Belgija, Čehoslovačka, Engleska, Francuska, Nemačka, Holandija, Mađarska, Italija, Luksemburg, Švajcarska sastali u Luksemburgu i složili o značaju osnivanja evropske asocijacije. Broj članova nacionalih saveza asocijacije danas iznosi 47 zemalja.
Internacionalna golf federacija (International Golf Federation – IGF) osnovana je maja 1958. godine pod nazivom World Amateur Golf Council u cilju stvaranja mogućnosti za održavanje Svetskog amaterskog timskog prvenstva. Federacija je započela rad sa 32 organizcaije, čiji su predstavnici doputovali u Ameriku u saradnji sa Pan American Airlines-om i američkim državnim sekretarijatom, a putovanje svih učesnika finansirala je anonimna grupa Prijatelja američkog golfa. Predsednik SAD, Dwight D. Eisenhower ugostio je delegate u Beloj kući. Oktobra 1958. godine održano je prvo Svetsko amatersko timsko prvenstvo na Old Course-u u St. Andrews-u u Škotskoj, koje se, uz dozvolu Predsednika SAD igralo za Eisenhower Trophy. U toku 2003-e godine federacija menja ime u International Golf Federation. Danas broji 151 člana federacije iz 146 zemalja, kao i 22 članice profesionalne organizacije golfa.
Golf na našim prostorima - Pet meseci po osnivanju Evropske golf asocijacije, 3. marta 1938. godine, na adresu Predsednika Golf kluba Beograd stigli su Statut i pravila golfa kao i poziv da se Statut i Pravila golfa Jugoslovenskog saveza dostave EGA. Osnivačkoj Skupštini Jugoslovenskog saveza golfa održanoj 4. novembra 1938. godine, prisustvovali su osnivači, predstavnici Golf kluba Beograd i Golf kluba Bled, a 16 dana kasnije odobrena su prva Pravila igre golfa koja su urađena po uzoru na pravila R&A.
31. maj 1936.
Uz prsisustvo Namesnika Kneza Pavla Karađorđevića, svečano je otvoren „Golf klub Beograd“, jedan od najstarijih klubova u Kraljevini Jugoslaviji.15. jul 2001.
Nakon duge pauze, ponovo je osnovan „Golf klub Beograd“.25. mart 2002.
Kako u Srbiji nije postojao golf teren, u Tunisu je održan je prvi golf turnir u organizaciji golf kluba iz Srbije.20. maj 2002.
Izgradnja golf vežbališta i golf terena sa devet rupa u Beogradu.19. septembar 2002.
Svečano otvaranje golf vežbalište i početak rada golf akademije u Beogradu.21. septembar 2002.
Održan „Prvo otvoreno internacionalno amatersko prvenstvo Jugoslavije“ na Bledu u Sloveniji.17. septembar 2003.
Svečano otvaranje prvog golf terena u Srbiji i Crnoj Gori.18. septembar 2003.
Održan „Drugo otvoreno internacionalno amatersko prvenstvo SCG“ na Adi Ciganliji u Beogradu19. oktobar 2003.
Na godišnjoj Skupštini Evropske golf asocijacije (EGA) održanoj u Portugaliji, SCG postaje punopravni član ove institucije.20. novembar 2003.
Nadležnost „Golf saveza Jugoslavije“ prelazi na „Golf savez Srbije i Crne Gore“.22. septembar 2006.
Prestankom postojanja državne zajednice SCG, sve ingerencije prešle na „Golf asocijaciju Srbije“, najviše institucije golfa u Srbiji.01. februar 2009.
SBB kablovska televizija počela je sa emitovanjem „Golf Klub“kanala koji je u potpunosti posvećen golfu, sa prenosima najpoznatijih kako svetskih tako i domaćih turnira.11.septembar 2009.
Novi predsednik Golf asocijacije Srbije postaje Dragan Šolak.05. oktobar 2009.
Otvara se prvi indoor golf centar u Srbiji u okviru Golf kluba Beograd.2009. godina
Sa radom počinje golf igralište u Žablju.2010. godina
Golf asocijacija Srbije postaje član Internacionalne golf federacije (IGF).8. decembar 2021. godine
Novi predsednik Golf asocijacije Srbije postaje Zoran Mirkov.
Golf asocijacija Srbije danas je član Evropske golf asocijacije i Internacionalne golf federacije, kao i Sportskog Saveza Srbije i Olimpijskog komiteta Srbije. Prepoznata je od strane Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije i nosilac licence R&A za prevod i distribuciju Pravila golfa na teritoriji Republike Srbije.
Golf asocijacija Srbije broji 5 redovnih (GK Beograd, GK Centar, GK Novi Sad, GK Pirot, GK Crvena Zvezda) i dva pridružena člana (Golf asocijacija Vojvodine i Srpsko Profesionalno Golf udruženje) i razvija različite programe, među kojima su najznačijniji Reprezentacija Srbije u golfu i održavanje Nacionalnih i Otvorenih Amaterskih Prvenstava Srbije koji se nalaze na WAGR listi (Svetskoj amaterskoj golf listi) na kojima pored najuspešnijih golfera iz Srbije učestvuju brojni takmičari iz evropskih zemalja.
Od 2010. godine:
- Reprezentacija Srbije učestvuje na Svetskom amaterskom timskom prvenstvu
- Muški tim osvojio je European Men Team Shield 2016. godine
- Ženski tim osvojio je European Ladies Team Shield 2018. godine
- Reprezentacija Srbije učestvovala je na Balkan Challenge Trophy-u, European Amateur Team Championship, Mediteranskim igrama, European Young Masters-u, Junior Open-u, European Olympic Hopes Trophy, prijateljskim mečevima sa Mađarskom i Slovenijom
- U individualnim nastupima naši igrači osvojili su Internacionalna Prvenstva Hrvatske, Rusije i Mađarske, a redovno su plasirani među top 3 i top 5 na turnirima u regionu
- Izdanja Pravila golfa 2013, 2016, 2019 prevedena su na srpski jezik
- Projekat Školske golf lige 2013-2014. godine uključio je 28 Osnovnih škola iz Srbije
- Projekat Škola golfa za juniore realizuje se od 2014. godine i uključuje Osnovne škole iz deset gradova Srbije
- Serbian International Amateur Championship, Serbian Junior International Amateur Championship i Serbian Amateur Tour nalaze se na listi WAGR turnira
- Članovi reprezentacije Srbije na WAGR listi: Čedomir Ilić, Branimir Gudelj, Mihailo Dimitrijević, Dane Cvetković, Marko Jokić, Jefimija Đorđević, Jana Marinović, Andrija Đorđević, Lara Todorović, Momir Vicković, Matej Stanić, Vukašin Suturović.