Pravilo 13 je posebno pravilo koje se odnosi na grinove. Grinovi su posebno uređeni za igranje lopticom po tlu i na svakom grinu postoji štap sa zastavicom na rupi, te se primenjuju neka drugačija pravila nego što su pravila za druga područja igrališta.
Ovim pravilom dozvoljava se igraču da na grinu čini ono što inače obično nije dozvoljeno raditi van grina, kao što je dozvola da se označava položaj loptice, da se loptica podiže, čisti i ponovo polaže i da se popravljaju oštećenja i uklanja pesak i rastresita zemlja sa grina. Slučajno pomeranje loptice ili označivača položaja loptice na grinu se ne kažnjava.
13.1a Kada je loptica na grinu
Loptica je na grinu kada bilo koji deo loptice:
Za situaciju u kojoj je loptica delom na grinu i, istovremeno, delom na nekom drugom području igrališta, pogledajte Pravilo 2.2c.
13.1b Označavanje položaja loptice na grinu, njeno podizanje i čišćenje
Loptica na grinu može se podizati i čistiti (pogledajte Pravilo 14.1).
Mesto na kome je loptica mora se označiti pre nego što se ona podigne i loptica se mora ponovo položiti na svoje prvobitno mesto (pogledajte Pravilo 14.2).
13.1c Poboljšavanja koja su dozvoljena na grinu
Tokom igranja kruga i dok je igra zaustavljena po Pravilu 5.7a igrač može na grinu raditi sledeće dve stvari, bez obzira na to da li je loptica na grinu ili van njega:
(1) Uklanjanje peska i rastresite zemlje. Pesak i rastresita zemlja se mogu uklanjati sa grina bez kazne (ali ne i sa bilo kog drugog dela igrališta).
(2) Popravljanje oštećenja. Igrač može popravljati oštećenja na grinu bez kazne ako preduzima opravdana delovanja radi uspostavljanja stanja grina što je moguće bližeg njegovom prvobitnom stanju, ali samo:
Ali ako igrač poboljšava stanje grina delujući preko onoga što je opravdano radi dovođenja grina u njegovo prvobitno stanje (na primer, ako pravi putanju do rupe ili ako koristi predmet koji nije dozvoljeno koristiti), igrač se kažnjava opštom kaznom za kršenje Pravila 8.1a.
„Oštećenje grina” znači bilo kakvo oštećenje koje je uzrokovala neka osoba ili spoljašnji faktor, na primer:
Ali „oštećenje grina” ne obuhvata bilo koje oštećenje ili uslove nastale usled:
13.1d Kada se loptica ili označivač položaja loptice pomera na grinu
Dva posebna pravila odnose se na lopticu ili označivač položaja loptice koji se pomeraju na grinu.
(1) Nema kazne ako se slučajno izazove pokretanje loptice. Ako na grinu igrač, protivnik ili drugi igrač u strouk-igri slučajno izazovu pokretanje igračeve loptice ili slučajno pomere označivač položaja loptice, nema kazne.
Igrač mora:
Izuzetak – Lopticom se mora igrati iz položaja u kome je zatečena kada loptica počinje da se kreće tokom izvođenja zamaha unazad ili udarca a udarac se izvodi do kraja (pogledajte Pravilo 9.1b).
Ako igrač ili protivnik namerno podigne igračevu lopticu ili označivač položaja loptice sa grina, da biste ustanovili da li se primenjuje kažnjavanje, pogledajte pravila 9.4 ili 9.5.
(2) Kada ponovo polagati lopticu koju su pomerile prirodne sile. Ako prirodne sile pomere lopticu na grinu, mesto sa kojeg igrač mora izvesti sledeći udarac zavisi od toga da li je loptica prethodno podizana i ponovo polagana na svoje prvobitno mesto ili nije:
13.1e Grinovi se ne mogu namerno probati
Igrač ne sme namerno preduzimati sledeća delovanja radi probanja grina ili pogrešnog grina tokom igranja kruga i dok je igra zaustavljena po Pravilu 5.7a:
Izuzetak – Probanje grina kada je igrač između dve rupe: Kada se nalazi između dve rupe igrač može trljati površinu grina ili kotrljati lopticu na grinu ako je reč o grinu upravo završene rupe ili o bilo kom grinu za vežbanje (pogledajte Pravilo 5.5b).
Kazna za probanje grina ili pogrešnog grina tako da se krši Pravilo 13.1e: opšta kazna.
Ako višestruko kršenje pravila proističe iz jednog delovanja ili iz povezanih delovanja, pogledajte Pravilo 1.3c(4).
Pogledajte Postupke Takmičarske komisije, deo 8; Model lokalnog pravila I-2 (Takmičarska komisija može usvojiti lokalno pravilo kojim se igraču zabranjuje da kotrlja lopticu na grinu upravo završene rupe).
13.1f Mora se uzeti olakšica zbog pogrešnog grina
(1) Značenje smetnji od pogrešnog grina. Smetnje u skladu sa ovim pravilom postoje kada:
(2) Mora se uzeti olakšica. Kada postoji smetnja od pogrešnog grina, igrač ne sme igrati lopticom iz položaja u kome je zatečena.
Umesto toga, igrač mora uzeti olakšicu bez kazne ispuštajući prvobitnu lopticu ili drugu lopticu u ovo područje olakšice (pogledajte Pravilo 14.3):(3) Nema olakšice kada postoji jasna neopravdanost. Nema olakšice po Pravilu 13.1f kada se smetnja javlja samo kao posledica igračevog izbora štapa, vrste stava ili svinga ili pravca igranja koji su jasno neopravdani u datim okolnostima.
Pogledajte Postupke Takmičarske komisije, deo 8; Model lokalnog pravila D-3 (Takmičarska komisija može usvojiti lokalno pravilo kojim se odbacuje olakšica u vezi sa pogrešnim grinom koji smeta samo području nameravanog stava).
Kazna za igranje nekorektno zamenjenom lopticom ili za igranje lopticom sa pogrešnog mesta tako da se krši Pravilo 13.1: opšta kazna po Pravilu 6.3b ili 14.7a.
Ako višestruko kršenje pravila proističe iz jednog delovanja ili iz povezanih delovanja, pogledajte Pravilo 1.3c(4).
Ovim pravilom obuhvaćeno je ono što igrač može uraditi sa štapom sa zastavicom. Igrač može ostaviti štap sa zastavicom u rupi ili ga može ukloniti (što obuhvata i da neko pridržava štap a da ga ukloni pošto je igrano lopticom), ali se mora odlučiti pre izvođenja udarca. Obično nema kazne ako loptica u kretanju udari u štap sa zastavicom.
Ovo pravilo primenjuje se na lopticu kojom je igrano bilo gde sa igrališta, bez obzira na to da li je to na grinu ili van njega.
13.2a Ostavljanje štapa sa zastavicom u rupi
(1) Igrač može ostaviti štap sa zastavicom u rupi. Igrač može izvesti udarac kada je štap sa zastavicom ostavljen u rupi tako da je moguće da loptica u kretanju udari u štap sa zastavicom.
Igrač o ovome mora odlučiti pre izvođenja udarca, tako što će:
U svakom slučaju:
(2) Nema kazne ako loptica udari u štap sa zastavicom ostavljen u rupi. Ako igrač izvodi udarac a štap sa zastavicom je ostavljen u rupi i loptica u kretanju udari u štap sa zastavicom:
(3) Ograničavanje igrača koji pomera ili uklanja štap sa zastavicom u rupi dok je loptica u kretanju. Pošto je izveden udarac dok je štap sa zastavicom bio u rupi:
4) Ograničavanje drugih igrača koji pomeraju ili uklanjaju štap sa zastavicom kada je igrač odlučio da on ostane u rupi. Kada je igrač ostavio štap sa zastavicom u rupi a nikoga nije ovlastio da pridržava štap sa zastavicom (pogledajte Pravilo 13.2b[1]), drugi igrač ne sme namerno pomerati ili uklanjati štap sa zastavicom radi uticanja na to gde bi se igračeva loptica u kretanju mogla zaustaviti.
Pogledajte pravila 22.2 (u igri učetvoro, svaki partner može delovati za stranu i delovanje partnera tretira se kao delovanje igrača), 23.5 ( u igri sa četiri loptice, bilo koji partner može delovati za stranu i delovanje partnera u vezi sa igračevom lopticom ili opremom tretira se kao delovanje igrača).
13.2b Uklanjanje štapa sa zastavicom iz rupe
(1) Igraču se može ukloniti štap sa zastavicom iz rupe. Igrač može izvesti udarac a da štap sa zastavicom bude uklonjen iz rupe, tako da njegova loptica neće udariti u štap u rupi.
O vađenju štapa igrač mora odlučiti pre izvođenja udarca, tako što će se:
Smatra se da je igrač dao ovlašćenje da se štap sa zastavicom pridržava ako:
(2) Šta činiti kada loptica udari u štap sa zastavicom ili u osobu koja pridržava štap. Ako igračeva loptica u kretanju udari u štap sa zastavicom za koji je igrač odlučio da se ukloni u skladu sa (1), ili pogodi osobu koja pridržava štap (ili bilo šta što osoba drži), u zavisnosti od toga da li je udarac lopticom bio slučajan ili nameran zavisi ono što valja činiti:
Radi korišćenja u ovom pravilu, termin „namerno preusmeriti ili zaustaviti” znači isto ono što i u Pravilu 11.2a, i obuhvata situacije u kojima igračeva loptica udara u:
Izuzetak – Ograničenja u vezi sa namernim premeštanjem štapa sa zastavicom da bi se uticalo na lopticu u kretanju (pogledajte Pravilo 11.3).
Pogledajte pravila 22.2 (u igri učetvoro, svaki partner može delovati za stranu i delovanje partnera tretira se kao delovanje igrača), 23.5 ( u igri sa četiri loptice, bilo koji partner može delovati za stranu i delovanje partnera u vezi sa igračevom lopticom ili opremom tretira se kao delovanje igrača).
13.2c Loptica se oslanja na štap sa zastavicom koji je u rupi
Ako se igračeva loptica umiri oslanjajući se na štap sa zastavicom koji je u rupi:
Kazna za igranje nekorektno zamenjenom lopticom ili za igranje lopticom sa pogrešnog mesta kršenjem Pravila 13.2c: opšta kazna po Pravilu 6.3b ili 14.7a.
Ako višestruko kršenje pravila proističe iz jednog delovanja ili iz povezanih delovanja, pogledajte Pravilo 1.3c(4).
U strouk-igri igrač se diskvalifikuje ako propusti da ubaci lopticu u rupu onako kako je zahtevano Pravilom 3.3c.
13.3a Vreme koje se čeka da bi se ustanovilo da li će loptica koja je na rubu rupe pasti u rupu
Ako je bilo koji deo igračeve loptice iznad ivice rupe:
13.3b Šta činiti ako je loptica koja je na rubu rupe podignuta ili pomerena pre nego što istekne vreme određeno za čekanje
Ako je loptica koja je na rubu rupe podignuta ili pomerena pre isteka vremena određenog za čekanje po Pravilu 13.3a, smatra se da se loptica umirila:
Ako protivnik u meč-pleju ili drugi igrač u strouk-igri namerno podiže ili pomera igračevu lopticu koja je na rubu rupe pre isteka vremena određenog za čekanje: