Pravilo 4 bavi se opremom koju igrač može koristiti tokom igre u krugu. Na osnovu načela da je golf izazovna igra u kojoj uspeh treba da zavisi od igračevih procena, veština i sposobnosti, igrač:
O detaljnijim zahtevima koje treba da ispune štapovi, loptice i druga oprema i o procesu konsultovanja i podnošenja opreme na ocenu o ispunjenosti zahteva pogledajte pravila o opremi.
4.1a Štapovi kojima je dozvoljeno izvoditi udarac
(1) Štapovi koji ispunjavanju zahteve. Pri izvođenju udarca igrač mora koristiti štap koji ispunjava zahteve navedene u pravilima o opremi:
Termin „karakteristike performansi” odnosi se na bilo koji deo štapa koji ima uticaja na performanse pri izvođenju udarca, kao što su grip (drška), šaft, glava štapa ili ležanje štapa ili loft (nagib glave štapa) (uključujući ležanje ili loft prilagodljivog štapa).
(2) Korišćenje popravljenog štapa koji je bio oštećen tokom igre u krugu. Ako se štap koji ispunjava zahteve ošteti tokom igre u krugu ili u periodu kada je igra zaustavljena po Pravilu 5.7a, igrač ga ne sme zameniti drugim štapom (sem u slučaju ograničenog izuzetka kada igrač nije prouzrokovao oštećenje, pogledajte Pravilo 4.1b[3]).
Ali, bez obzira na to šta je uzrok oštećenja, smatra se do kraja kruga da oštećeni štap ispunjava zahteve (ali ne tokom igranja dodatnog kruga [plej-ofa] u strouk-igri, jer se on smatra novim krugom).
Tokom preostalog dela kruga, igrač može:
„Oštećen tokom kruga” znači da su promenjene karakteristike performansi štapa, usled bilo kojeg delovanja tokom igranja kruga (što obuhvata i vreme kada je igra zaustavljena po Pravilu 5.7a), bilo da je to učinio:
Ali, štap nije „oštećen tokom kruga” ako je igrač namerno promenio karakteristike performansi štapa tokom kruga, kao što je obuhvaćeno Pravilom 4.1a(3).
(3) Namerno menjanje karakteristika performansi štapa tokom igranja kruga. Igrač ne sme izvesti udarac štapom čije je karakteristike performansi sam namerno promenio tokom igranja kruga (što obuhvata i vreme u kome je igra zaustavljena po Pravilu 5.7a):
Izuzetak – Prilagodljivi štap vraćen u svoje početno stanje: Ako su karakteristike performansi štapa bile promenjene korišćenjem njegovog podesivog svojstva i, pre nego što je štap upotrebljen za izvođenje udarca, vraćen je što je moguće bliže svom početnom stanju vraćajući podesivo svojstvo u stanje u kome je bilo pre promene, nema kazne i štap se može upotrebiti za izvođenje udarca.
Kazna za izvođenje udarca uz kršenje Pravila 4.1a: diskvalifikovanje.
Po ovom pravilu nije predviđena kazna za samo posedovanje (ali ne i izvođenje udarca njime) štapa koji ne ispunjava zahteve ili štapa čije su karakteristike performansi namerno promenjene tokom kruga.
Ali, takav štap se i dalje računa kao jedan od 14 dozvoljenih štapova po Pravilu 4.1b(1).
4.1b Ograničenje na 14 štapova; zajedničko korišćenje, dodavanje ili zamenjivanje štapova tokom kruga
(1) Ograničenje na 14 štapova. Igrač ne sme:
Ako igrač počne krug sa manje od 14 štapova, on može dodavati štapove tokom igranja kruga do ograničenja od 14 štapova (pogledajte Pravilo 4.1b[4] o ograničenju u pogledu dodavanja štapova).
Kada igrač postane svestan toga da krši ovo pravilo time što ima više od 14 štapova, mora odmah izbaciti višak štapova iz igre, po proceduri definisanoj Pravilom 4.1c(1):
Pošto je igrač započeo krug, i ako uzme štap drugog igrača koji je ovaj ostavio iza, ili je neko pogrešno stavio štap u igračevu torbu bez njegovog znanja, štap se ne posmatra kao jedan od štapova igrača u smislu ograničenja na 14 štapova (ali se ne sme koristiti).
(2) Nije dozvoljeno zajedničko korišćenje štapova. Igrač je ograničen na korišćenje samo onih štapova sa kojima je počeo igru ili ih je dodao kao što je opisano u (1):
Pogledajte pravila 22.5 i 23.7 (ograničeni izuzeci u oblicima igre u kojima igraju partneri dozvoljavaju partnerima da zajednički koriste štapove ako zajedno nemaju više od 14 štapova).
(3) Nije dozvoljena zamena izgubljenog ili oštećenog štapa. Ako je igrač započeo igru sa 14 štapova ili je dodavao štapove do ograničenja od 14 štapova, a potom izgubi ili ošteti štap tokom igranja kruga ili kada je igra zaustavljena po Pravilu 5.7a, ne sme ga zameniti drugim štapom.
Izuzetak – Zamena oštećenog štapa kada nije igrač prouzrokovao oštećenje:
Ako tokom igranja kruga (što obuhvata i vreme kada je igra zaustavljena) (pogledajte Pravilo 4.1a[2]) spoljašnji faktor ili prirodna sila ili bilo koja osoba koja nije igrač ili njegov kedi ošteti igračev štap, onda:
(4) Ograničenja pri dodavanju ili zamenjivanju štapova. Pri dodavanju ili zamenjivanju štapa u slučajevima opisanim pod (1) ili (3), igrač ne sme:
Kazna za kršenje Pravila 4.1b: Kazna se primenjuje na osnovu toga kada igrač postane svestan kršenja pravila:
Kazna u meč-pleju – rezultat u meču se koriguje oduzimanjem rupe, maksimum dve rupe:
Kazna u strouk-igri – dva kaznena udarca, najviše četiri kaznena udarca: igrač dobija opštu kaznu (dva kaznena udarca) za svaku rupu na kojoj je došlo do kršenja pravila, pri čemu može dobiti najviše četiri kaznena udarca u krugu (sabirajući po dva kaznena udarca na svakoj od prve dve rupe na kojima je došlo do kršenja pravila).
4.1c Postupak isključivanja štapova iz igre
(1) Tokom kruga. Kada igrač postane svestan tokom igranja kruga da krši Pravilo 4.1b(1), (2) ili (3) time što poseduje više od 14 štapova ili time što izvodi udarac štapom drugog igrača, mora odmah preduzeti radnju kojom jasno označava svaki štap koji se isključuje iz igre.
Ovo se može uraditi tako što:
Igrač ne sme izvoditi udarce do kraja igranja kruga bilo kojim štapom isključenim iz igre.
Ako štap isključen iz igre pripada drugom igraču, ovaj može nastaviti da ga koristi.
Kazna za kršenje Pravila 4.1c(1): diskvalifikovanje.
(2) Pre igranja kruga. Ako igrač postane svestan neposredno pre početka igranja kruga da ima više od 14 štapova, treba da pokuša da ostavi višak štapova.
Ali postoji sledeća mogućnost bez kazne:
Ako igrač namerno ponese više od 14 štapova na polazište i počne krug a da nije ostavio višak štapova, gornja mogućnost nije dozvoljena i primenjuje se Pravilo 4.1b(1).
4.2a Loptice dozvoljene za igru
(1) Mora se igrati lopticama koje ispunjavanju zahteve. Pri izvođenju svakog udarca igrač mora koristiti lopticu koja ispunjava zahteve date u pravilima o opremi.
Igrač može za igru uzeti lopticu koja ispunjava zahteve od bilo koga, uključujući i drugog igrača na igralištu.
(2) Ne sme se igrati namerno izmenjenom lopticom. Pri izvođenju udarca igrač ne sme koristiti lopticu čije su karakteristike performansi namerno izmenjene, na primer grebanjem ili grejanjem ili primenom neke materije (ovo se ne odnosi na čišćenje loptice).
Kazna za izvođenje udarca kojim se krši Pravilo 4.2a: diskvalifikovanje.
4.2b Loptica se raspada na više delova tokom igranja na rupi
Ako se igračeva loptica raspadne u delove posle udarca, nema kazne, a udarac se ne računa.
Igrač mora igrati drugom lopticom sa mesta sa kog je izveo udarac (pogledajte Pravilo 14.6).
Kazna za igranje lopticom sa pogrešnog mesta pri čemu se krši Pravilo 4.2b: opšta kazna po Pravilu 14.7a.
4.2c Loptica koja se zaseče ili napukne tokom igranja na rupi
(1) Podizanje loptice da bi se videlo da li je zasečena ili napukla. Ako igrač osnovano veruje da je njegova loptica zasečena ili napukla tokom igre na rupi:
Ako igrač podiže lopticu bez osnovanog verovanja (izuzev na grinu gde može podići lopticu u skladu sa Pravilom 13.1b), i propusti da označi mesto na kome je bila pre nego što ju je podigao, ili čisti lopticu kada to nije dozvoljeno, dobija jedan kazneni udarac.
Ako je na osnovu jednog delovanja ili na osnovu povezanih delovanja višestruko prekršeno pravilo iz kojeg se dobija kazna od jednog udarca pogledajte Pravilo 1.3c(4).
(2) Kada se loptica može zameniti drugom lopticom. Igrač može lopticu zameniti drugom jedino ako se jasno vidi da je prva loptica zasečena ili napukla a to oštećenje se desilo tokom igre na rupi – ali ne i ukoliko je loptica samo ogrebana ili zastrugana, ili je boja na njoj oštećena ili izbledela.
Ništa u ovom pravilu ne sprečava igrača da lopticu zameni drugom u skladu sa bilo kojim drugim pravilom ili da promeni loptice između igara na rupama.
Kazna za igranje nekorektno zamenjenom lopticom ili za igranje lopticom sa pogrešnog mesta čime se krši Pravilo 4.2c: opšta kazna u skladu sa pravilima 6.3b ili 14.7a.
Ako je jednim delovanjem ili povezanim delovanjima prekršeno više pravila, pogledajte Pravilo 1.3c(4).
Pravilo 4.3 primenjuje se na sve tipove opreme koju bi igrač mogao koristiti tokom igranja kruga, izuzev što su zahtevi da se igra štapovima i lopticama koji ih ispunjavaju dati u pravilima 4.1 i 4.2, a ne u ovom pravilu.
Ovo pravilo se bavi samo time kako se oprema koristi. Njime se ne ograničava vrsta opreme koju igrač može imati prilikom igranja kruga.
4.3a Dozvoljene i zabranjene upotrebe opreme
Igrač može koristiti opremu da bi mu pomogla u igranju kruga, ali igrač ne sme ostvariti potencijalnu prednost:
Ovim pravilom se ne utiče na primenu bilo kojeg drugog pravila kojim se ograničavaju dozvoljena delovanja igrača štapom, lopticom ili drugom opremom (kao što je polaganje štapa ili drugog predmeta na tlo da bi se pomoglo igraču da odredi liniju udarca, pogledajte Pravilo 10.2b[3]).
Uobičajeni primeri dozvoljenih i nedozvoljenih upotreba opreme tokom igre kruga u skladu sa ovim pravilom jesu:
(1) Informacije o rastojanju i pravcu.
Pogledajte Postupke Takmičarske komisije, u delu 8; Model lokalnog pravila G-5 (Takmičarska komisija može usvojiti lokalno pravilo kojim se zabranjuje upotreba uređaja za merenje rastojanja).
(2) Informacije o vetru i drugim meteorološkim uslovima.
(3) Informacije prikupljene pre ili tokom igranja kruga.
(4) Audio i video.
Pogledajte Postupke Takmičarske komisije, u delu 8; Model lokalnog pravila G-8 (Takmičarska komisija može usvojiti lokalno pravilo kojim se zabranjuje ili ograničava upotreba zvučnih i video-uređaja tokom igranja kruga).
(5) Rukavice i sredstva koja poboljšavaju držanje.
(6) Pomagala za istezanje i vežbu i pomagala pri svingu.
Dodatna uputstva u vezi sa korišćenjem gore opisane opreme i drugih tipova opreme (kao što su odeća i cipele) mogu se naći u pravilima o opremi.
Ukoliko je igrač nesiguran u pogledu toga da li sme koristiti deo opreme na određeni način, treba da se obrati Takmičarskoj komisiji za odluku (pogledajte Pravilo 20.2b).
Pogledajte Postupke Takmičarske komisije, u delu 8; Model lokalnog pravila G-6 (Takmičarska komisija može usvojiti lokalno pravilo kojim se zabranjuje korišćenje motornog transporta tokom igranja kruga).
4.3b Oprema koja se koristi iz medicinskih razloga
(1) Medicinski izuzeci.
Igrač ne krši Pravilo 4.3. ako koristi opremu radi poboljšavanja zdravstvenog stanja, sve dok:
(2) Traka ili slični materijali. Igrač može koristiti lepljivu traku ili sličan materijal iz bilo kog medicinskog razloga (na primer, da bi sprečio povredu ili kao pomoć u vezi sa postojećom povredom), ali traka ili materijal ne smeju:
Igrač koji nije siguran u to gde i kako se mogu primeniti traka ili slični materijali, treba da se obrati Takmičarskoj komisiji da bi ona odlučila o tome.
Kazna za kršenje Pravila 4.3