Kada govore o sportu, mnogi poznavaoci se slože da je golf sačuvao ono što se u gotovo svim ostalim sportovima, ili bar većini, odavno izgubilo. Lični integritet igrača!!! Strogo pridržavanje pravila, poštovanje saigrača, obaveza fer pleja, učtivost… Na sve ovo golf obavezuje, ako hoćete da u igri golfa budete smatrani Golferom. S druge strane, sama igra koja podrazumeva otvoren prostor i potpuno autentičnu floru i faunu prilično je nepredvidiva. Kiša, vetar, sunce, lisica, galeb, majmun…kajman! A za skoro svaku situaciju, dosada viđenu, postoji pisano pravilo. Debela a nezavršena knjiga. Šta ako/kada…..? Izuzetno složeno, izuzetno živo, izuzetno poučno.
Nije neobična situacija u kojoj pre sklopljenog posla biznismen poziva svog potencijalnog ortaka na partiju golfa. Igra i posmatra reakcije. Mada je sam rezultat tu najčešće manje bitan, od načina na koji je taj potencijalni partner igrao u velikoj meri zavisi da li će i na koji način posao biti zaključen. Onome ko zna da posmatra golf runda će gotovo u potpunosti razotkriti saigrača kao osobu. Sve ono što je prisutno u karakteru igrača isplivaće će tokom partije.
Golf, ako ga učimo i igramo na dobar način, ako mu priđemo sa prave strane, može postati veoma korisna „učionica životnih lekcija“. Iskustvo koje steknemo kroz učenje i igru koristićemo u mnogim životnim situacijama. Evo nekih malih/velikih lekcija iz „golf učionice“.
1) Primetili ste sigurno da svi igrači kojima je stalo do „dobre igre“, dobrog rezultata, pre nego što udare lopticu izvedu jedan probni udarac. Svrha tog udarca je da se igrač što bolje pripremi za onaj pravi udarac.
-Pouka: šta god budete radili sa željom da to uradite najbolje što možete priprema je obavezna. Nekada će ta priprema biti u tome da zastanete na par minuta i pažljivo razmislite o onome što vas očekuje, nekada da na određeni način složite sve ono što će te koristit, nekada, pred ispit/odgovaranje da još jednom koncentrisano u mislima prođete kroz sadržaj… Kada hoćemo najbolji rezultat priprema je obavezna.
2) Nažalost, često na terenu vidimo one koji svoj nedovoljno dobar udarac ne podnose baš na sportski i pristojan način. Psuju, vređaju sebe i druge, bacaju štapove. Ljuti su jer su promašili. Zaboga, oni moraju pogoditi. Njima to ne sme da se dogodi, njima uvek mora da ide!
-Pouka: Golf nije igra idealnoga. U golfu se greši. Uvek i svi. Ne postoji idealno odigrana partija. Ne postoji igrač koji ne greši. Isti slučaj je sa svim ostalim u životu. Ništa nije idealno. U svakom uspehu, ma koliko veliki bio postoje trenuci slabosti, tačke u kojima je moglo bolje. Prosto, to je tako. Bez obzira na to što ste uradili sve kako treba. Uspešni ljudi, kao i veliki igrači, umeju da prihvate svoj trenutni neuspeh. Bez ljutnje, bez nepristojnih scena. Prihvatite ono što se događa, vidite zbog čega je tako, potrudite se da naučite i promenite ono što se može promeniti. Ako može. Ako ne, samo prihvatite.
3) Odigrali ste udarac, zadovoljni ste. Loptica leti, pada…udarila je u granu/kamen i otkotrljala se tamo gde niste očekivali. A mogao je biti baš dobar rezultat na toj rupi. Nemam sreće, ja nikada nemam sreće. Meni se te stvari uvek događaju – čućete komentar „nesrećnog“ igrača.
-Pouka: U golfu, u svakom sportu, ma koliko on bio pod kontroom igrača, postoji onaj nepredvidivi faktor – sreća. Isto tako je u životu. Problem bude u tome što nas nesreća više zaboli nego što nas sreća obraduje. Sreću nekako olako pripišemo sebi, svojoj sportskoj veštini. Zato „srećne“ okolnosti pamtimo dosta slabije nego one „nesrećne“. Nepisano pravilo kaže da je količina sreće i nesreće podjednaka, možda samo malo nepravilno raspoređena. Sačekajte kraj runde, turnira, sezone… verovatno je da će te biti „srećni“ koliko i „nesrećni“. Tu malu nezgodu koja vas je zadesila prihvatite, ona vam najavljuje neku srećnu okolnost. Prihvatite i nju kada se desi. „Sreća“ i „nesreća“ postoje. Nedajte da vas ta činjenica ljuti.
4) Svi koji su igrali golf znaju koliko je nezgodna nervoza koja se javi pre nego što se odigra prvi udarac. Razne misli lete kroz glavu….“moraš ovo/ono“, „ne zaboravi ovo“, „onda uradi onako“, „a šta ako…?“. I često taj prvi udarac ne bude baš najbolji, ne onakav kakav bi mogao biti. Mnogu su ubeđeni da je nužno da igru započnu sa slabijim rezultatom na prvoj rupi.
-Pouka: U životu, ako imaš cilj do koga ti je stalo najteži će biti početak. Prvi korak. Kasnije, stvari idu mnogo lakše.
5) Često se događa da po završetku igre na licima igrača čitamo nezadovoljsvo postignutim rezultatom. Kada se povede razgovor o tome kako su i koliko trenirali ispostavi se da treninga i nije bilo mnogo. Imali su nekih obaveza poslednjih meseci, a i to što su trenirali nije bilo „po programu“. Radili su pomalo na onim elementima koji im ne idu najbolje. Ispalo je da baš zbog tih elemeanta sadašnja igra nije bila onakva kakvu bi želeli.
-Pouka: Iza svakog „dobrog rezultata“ stoji „dobar rad“. Ako se u nečemu želimo usavršavati nužno je da na tome stalno radimo. Sistematski, planski, dugoročno. Nekada će nas zavarati rezultati , naši ili drugih, koji su postignuti bez posebnog rada, slučajno. Pravilo je da se to retko događa, a i kada se dogodi još ređe se ponovi. Kao što se i u golfu može dogoditi da potpuni početnik izvede izvanredan udarac. Problem je u tome što ga ne može ponoviti. Dobar igrač ponavlja svoje udarce. Zahvaljujući konstantnom treningu. Radite, trenirajte. To je jedini način da napredujete do cilja koji ste sebi postavili.
6) Posmatrajmo lica najboljih igrača golfa. Gotovo uvek su nasmejana sa dečjom veselošću u očima. Šta tu nije u redu? Rade tako ozbiljnu stvar kakva je igra na najvažnijem turniru, za ogroman nagradni fond, a ne deluju napeto, naprotiv.
-Pouka: Nemojte sebe shvatai preozbiljno. Golf, mada složen i sa strogim pravilima je ipak Igra. Nema mesta namrštenosti i preozbiljnosti. Igrajte golf. Naučite da važne i ozbiljne stvari u životu radite sa dozom opuštenosti i veselosti. Ne neozbiljno. Radite ih radoznalo, opušteno, veselo. Uživajte.